galéria
programok
MECÉNÁSNAPOK
11 kortárs magángyűjtemény
Megnyitó:
2008. november 28. 18:00
Megtekinthető:
2008. november 28. - november 30.
Helyszín:
Műcsarnok
A Műcsarnok, a Budapest Art Fair után néhány nappal, 2008. november 28-30. között, a Reneszánsz Év 2008 keretében rendezi meg figyelemfelhívó rendezvényét Mecénásnapok címmel, amellyel a művészet támogatásának fontosságára és napjaink gazdaságában betöltött szerepére kívánja felhívni a figyelmet.
A rendezvény egy kiállításból, díjátadóból és kerekasztal-beszélgetésből áll, amelyek révén egy igen koncentrált témafelvető hétvégével szeretnénk közönségünk, a gazdasági élet képviselői és a művészeti szakemberek számára nyilvánvalóvá tenni, hogy a mai Magyarország európai integrációjának elengedhetetlen feltétele a megfelelő támogatási struktúrák kidolgozása és működtetése.
Az állami, alapítványi programfinanszírozás mellett egyre nagyobb szerepet kap az intézmények életében a magánszférával való kommunikáció, amelynek eredményeként olyan együttműködési formák jönnek létre Magyarországon, amelyek nem tagadják meg az érdekeltségek figyelembevételét, a gazdasági alapokat, de ugyanakkor lehetővé teszik a művészetet bemutató intézményeknek a szabadabb mozgásteret a programfinanszírozás területén.
A Mecénásnapok programja tehát a kortárs mecenatúrában is szerepet játszó műgyűjtemények értékelését és megismertetését tűzi zászlajára azért, hogy megérttesse a közönséggel, az intézmények fenntartóival és a gazdasági szféra szereplőivel egyaránt, hogy a művásárlás és a mecenatúra egyaránt segítik a kortárs alkotók egzisztenciális biztonságát és a magyar művészet hazai és nemzetközi elismertségét. A meghívottak magánszemélyek, akik az elmúlt évtizedben olyan jelentős kortárs képzőművészeti anyagot tudhatnak magukénak, amelynek összeválogatásában nemcsak a gyűjtés ténye, de a műpártolás lehetősége is nagy szerepet kapott.
A Műcsarnok termeiben 11 magángyűjtemény mutatkozik be, olyanok, amelyek múltjukkal és nyitottságukkal kitűntek az elmúlt évek kortárs kollekciói közül, megmutatva azok eredetiségét, nemzetköziségét és kvalitását. Minden egyes kiállító egy teremnyi területet kap, amely lehetőséget teremt arra, hogy a gyűjtemények jellegzetes darabjainak vagy meghatározó alkotójának kiállításával bemutassuk azt a profilt, amely a gyűjtőt és gyűjteményét jellemzi. Kezdeményezésünk természetesen nem tud teljes körű képet adni a hazai műgyűjtésről, de a jelenségről és annak jelentőségéről állást foglal, a kortárs gyűjtés karakteréről ízelítőt ad.
A 10 éves Műértővel közösen rendezett nyilvános kerekasztal-beszélgetésen különböző szakemberek segítségével próbáljuk meg feltárni azokat a kérdéseket és feladatokat, amelyek meghatározóak lehetnek a mecenatúra továbbfejlesztésében és kibővítésében.
Az esemény zártkörű nyitóaktusa a Summa Artium Mecénás Napja, amely a kultúra magántámogatásának ünnepeként, az üzleti—kulturális együttműködésekben élenjáró vállalatok és üzletemberek elismerésére, valamint konkrét projektek finanszírozásának segítségére rendezi meg nálunk immár negyedik alkalommal estjét. A díjátadó gálán és árverésen kerülnek átadásra a művészeteket kiemelkedő módon támogató vállalatoknak és magánszemélyeknek négy kategóriában megítélt Summa Artium díjak, valamint 12 különleges kulturális projekt kerül támogatói árverésre.
Úgy gondoljuk, hogy ez a Budapest Art Fairhez és a Summa Artium Mecénás Naphoz szorosan kapcsolódó kezdeményezés épp koncentráltsága folytán lehet sikeres. Reméljük, hogy ez a párnapos intenzív együttlét ténylegesen ráirányítja majd a figyelmet a művészeti élet e központi tényezőjére. Vállalkozásunkat kísérletnek tekintjük, s amennyiben sikeresnek bizonyul, a jövő évben is folytatni fogjuk.
Meghívott gyűjtők: Antal – Lusztig-gyűjtemény, Első Magyar Látványtár, Feuer András, Gerő László, Horváth Béla, Irokéz Gyűjtemény, Körmendi Anna – Csák Máté, Spengler Katalin – Somlói Zsolt, Szabó Károly, Szelényi Zsuzsanna – Karvalits Ferenc, Vass László