galéria
programok
ÁLHÍR
Várnai Gyula kiállítása
Megnyitó:
2009. november 06. 19:00
Megnyitja:
Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. elnöke
Megnyitó után:
zenél: a CHEN (és a művész)
Megtekinthető:
november 20-ig hétköznapokon 14.00-18.00 között
Helyszín:
Irokéz Galéria, Szombathely, Thököly u. 36. tetőtér
A kiállító művészről:
Várnai Gyula a magyar kortárs művészet egyik meghatározó művésze. Legjellemzőbb műfaja az installáció, de ezen a téren nem ismer korlátot. Számtalan médiumot alkalmaz, a rajz, szobor, video, kollázs, objekt, ready-made, lightbox, fény- vagy hanginstalláció, print mind része eszköztárának, és kísérletező kedve ma is újabb és újabb technikákban való tapasztalatszerzésre ösztökéli. A választás a témától függ, de olykor maga a médium határozza meg mű témáját.
Nem végzett semmilyen hivatalos művészeti iskolát, érdeklődése sokrétűsége okán azonban számos területen szerzett olyan jártasságot, amelyet művészetre tud fordítani. A középiskolában nyomdászatot tanult, utána matematikával és fizikával foglalkozott. A csillagászatban már gyermekkorától kezdve otthonosan mozgott. A zene mindig is érdekelte, előadóként és befogadóként egyaránt, a mai napig sokat foglalkozik vele. A művészeti technikákat a lakóhelyén, Dunaújvárosban működő szabadiskolában sajátította el, ahol lehetőséget és szükség esetén támogatást sokat, korlátozást keveset kapott. Így összegyűjtött ismeretei mind meghatározóak voltak alkotói szemléletének alakulásában, melyet a tudós örök és módszeres kíváncsisága és a gyermeki rácsodálkozás egyaránt jellemez. Műveiben a különféle paradigmákat kellő komolysággal, ámde megfelelő szabadsággal kezeli, amibe olykor a humor is belefér.
„Vizsgálódásainak” kiindulópontja legtöbbször egy nagyon egyszerű jelenség vagy dolog. Mind témában, mind technikában a szimpla használati tárgyak, a hétköznapi látványok a tipikusak – szék, ajtó, ablak, könyv, szám, betű, ruha, utca, erdő, ház. Ami ebből a redukált eszköztárból születik az elrendezés, az összepárosítás vagy elhagyás – ha úgy tetszik, a kontextusba helyezés és az abból kiragadás – által, az a Várnai-féle képi költészet.
Várnai művészi nyelve közvetlenségével, keresetlenségével hat. Mindannyiunk életének apró, ismerős részletei, jelenségei köszönnek vissza munkáiról. Az egyszerű megfogalmazásból a finom utalások szövete hoz létre gazdag mondanivalót. Kiindulópontja az élet, végpontja a művészet, s e kettő kapcsolatának örök kérdésére az ő válasza kétséget kizáróan az, hogy szoros.
(Hegedüs Orsolya)